Sustainability

Możliwość recyklingu


Możliwość recyklingu

Polipropylen można łatwo poddać recyklingowi. Można go sortować i mieszać z istniejącymi strumieniami recyklingu PP. Jest bardziej odporny na degradację podczas recyklingu mechanicznego w porównaniu z innymi polimerami m.in. PE, co daje znacznie większy potencjał dla przyszłych produktów o większej wartości.

Z technicznego punktu widzenia większość opakowań z tworzyw sztucznych nadaje się do łatwego recyklingu, ale nadal istnieją duże ilości mieszanych opakowań z tworzyw sztucznych, co jest problematyczne, jeśli branża ma uniknąć ograniczenia cyklu. Kluczowym wymogiem jest zatem stosowanie monomateriałów. Doskonałym tego przykładem są woreczki na mokrą karmę dla zwierząt domowych, w których stosowane są złożone laminaty PET/folia/CPP. Możliwa jest teraz całkowicie polipropylenowa wersja tej struktury.

Certyfikowany recykling

Współpracując z Interseroh, niezależną niemiecką firmą recyklingową i konsultingową, potwierdziliśmy możliwość recyklingu wszystkich naszych niepowlekanych, powlekanych akrylem folii BOPP Strata i Encore. Wszystkie uzyskały certyfikat "Made for recykling".

Certyfikat ten zapewnia nam niezależne potwierdzenie, że nasze folie polipropylenowe w pełni nadają się do recyklingu i można je sklasyfikować jako "gotowe do recyklingu" lub nadające się do recyklingu w krajach, które mają infrastrukturę do recyklingu polipropylenu.

Interseroh analizuje i ocenia opakowania w oparciu o solidne kryteria w całym procesie po okresie eksploatacji (zbiórka, sortowania, recykling i przetwarzanie). Wynikiem tej analizy jest skala, która określa, czy opakowanie nadaje się do recyklingu pozwalając osiągnąć współczynnik aż do bardzo dobrego.


Zbiórka

Oczywiście pierwszym etapem jest zbiórka, w której wiele opakowań polimerowych, m.in. giętkich, zostały porzucone na rzecz łatwiejszych do zbierania materiałów, takich jak butelki PET.

Zmieniają się jednak postawy wobec kolekcji wartościowych folii giętkich. W czerwcu 2021 roku OPRL (etykieta recyklingowa na opakowaniach, firma non-profit) ogłosiła że od stycznia 2022 r. folie PP  dołączą do folii PE z etykietą "Recykluj z torbami w dużych supermarketach".


Schemat etykiet OPRL jest uznawany przez Program Ochrony Środowiska ONZ za najlepszą międzynarodową praktykę, ponieważ dostarcza proste, spójne i ogólnokrajowe komunikaty dotyczące ponownego użycia i recyklingu na opakowaniach konsumenckich. Członkowie OPRL pochodzą ze wszystkich części łańcucha dostaw opakowań, od projektu, przez produkcję, po markę/sprzedawcę.

Punkty zbiórki w sklepach rosną, ponieważ do programu dołącza coraz więcej dużych brytyjskich sprzedawców detalicznych takich jak TESCO, SAINSBURYS, COOP i inne supermarkety.

Fundusz elastycznych tworzyw sztucznych zachęca do jak najszybszego recyklingu tworzyw sztucznych.

Recykling chemiczny i mechaniczny

Recykling chemiczny polipropylenu to szybko rozwijająca się technologia, która ogranicza zużycie surowców kopalnych i jest zgodna z kontaktem z żywnością, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich właściwości folii na bazie paliw kopalnych. Jednak z perspektywy potencjału globalnego ocieplenia nie ma tak dobrego śladu węglowego, jak polipropylen z recyklingu mechanicznego.

Konieczność włączenia zawartości materiału pochodzącego z recyklingu do produktów BOPP jest poważnym wyzwaniem, ponieważ recyklat mechaniczny zgodny z żywnością nie jest obecnie dostępny, a PP nie może być klasyfikowany jako funkcjonalna bariera dla wielu obecnych zanieczyszczeń obecnych w PP z recyklingu, tj. nawet umieszczanie odpadów pokonsumpcyjnych recyklat (PCR) do zakopanej warstwy folii nie sprawi, że będzie ona zgodna z żywnością.

Recykling chemiczny niestety nie jest odpowiedzią na wszystkie problemy. Dostępna jest bardzo ograniczona ilość materiału, chociaż rośnie i jest obecnie droga. Poprawi się to wraz ze wzrostem konkurencji i korzyściami skali.

Świętym Graalem dla branży jest uzyskanie bardziej opłacalnej, zgodnej z żywnością drogi z recyklingu mechanicznego, która będzie miała znacznie mniejszy ślad węglowy niż w przypadku polipropylenu z recyklingu chemicznego.

Innovia oferuje opcje produktów dla elastycznych folii BOPP z polimerami poddanymi recyklingowi chemicznie lub mechanicznie w ramach serii Encore.

Projektowanie pod kątem recyklingu

Wszystkie aspekty projektowania opakowań należy dokładnie rozważyć, aby zwiększyć możliwość recyklingu.

W USA Stowarzyszenie Recyklerów Tworzyw Sztucznych (APR) opracowało przewodnik projektowy dotyczący recyklingu tworzyw sztucznych. Ma to na celu pomóc projektantom opakowań zmierzyć każdy aspekt projektu opakowania pod kątem kryteriów przyjętych w branży, aby zapewnić, że jest on rzeczywiście zgodny z recyklingiem, w tym etykietami. Przewodnik podkreśla korzyści płynące z używania kompatybilnych materiałów i klejów w celu poprawy możliwości recyklingu.

Jako preferowaną opcję uznano etykiety polipropylenowe (PP) na pojemnikach i butelkach poliestrowych (PET) z klejem zmywalnym, natomiast etykiety papierowe uznano za szkodliwe/problematyczne.

PP ma gęstość mniejszą niż woda, dzięki czemu etykiety samoprzylepne z PP mogą unosić się na powierzchni podczas ponownego przetwarzania pływaków/zlewów, które są podstawowym systemem dla podmiotów zajmujących się recyklingiem. Innovia Films jest liderem na rynku samoprzylepnych folii wierzchnich PP z szeroką gamą produktów.

Nasi menedżerowie ds. produktów, globalne zespoły sprzedaży i usług technicznych mają dużą wiedzę i mogą pomóc naszym klientom w dokonywaniu właściwych wyborów w celu ulepszenia formatów opakowań w celu zwiększenia możliwości recyklingu.